:target-Logo

Kancelária

Ako vybaviť:

Krst

Ak máte ešte nepokrstené dieťa do 7 r. a chcete dať ho pokrstiť, treba prísť do fary, doniesť rodný list, dohodnúť si termín krstnej náuky a termín krstu.

Náuka býva zvyčajne každý štvrtok o 17:30 vo fare, alebo podľa dohovoru.

Krsty sa udeľujú každú sobotu o 9:00 vo farskom kostole alebo v nedeľu o 10:30 v rámci sv. omše vo farskom kostole.

Pre dieťa je potrebné zabezpečiť bielu košieľku s vyšitým menom, priezviskom, dátumom krstu a krstnú sviecu.

Pokiaľ máte nepokrstené dieťa vo veku od 7 do 14 r. a chcete ho dať pokrstiť, treba to ohlásiť v priebehu septembra na fare kňazovi.

Príprava je v rámci hodín náboženstva v škole a vo farskom kostole vždy v piatok pri detskej sv. omši. Bližšie informácie sa dozviete od kňaza.

Príprava na krst dospelých začína každý rok v septembri. Ak sa chcete dať pokrstiť, treba sa začiatkom septembra ohlásiť vo fare.

Príprava na krst (katechumenát) trvá približne 2 roky.

Krst býva udelený na Veľkonočnú vigíliu (Bielu sobotu) večer v Katedrále v Banskej Bystrici diecéznym biskupom. Zároveň vám vyslúži sviatosť birmovania a prvé sv. prijímanie. Bližšie informácie sa dozviete od kňaza.

Birmovanie

Sviatosť birmovania v našej farnosti býva nepravidelne.

Zápis k birmovke býva zvyčajne v prvú a druhú júnovú nedeľu po sv. omšiach vo farskom kostole. Ak navštevujete strednú školu, prípadne ste skôr narodení a neboli ste ešte pobirmovaní, môžete sa prihlásiť na prípravu v priebehu júna vo farskom kostole.

Prípravu robí kňaz vo farnosti v spolupráci s animátormi. Stretnutia bývajú raz za týždeň. Príprava je od júna do termínu birmovky.

Nezabudnite si zaistiť birmovného rodiča, ktorý praktizuje svoju vieru. Bližšie informácie sa dozviete od kňaza.

Sviatosť zmierenia

Sviatosť zmierenia sa vysluhuje v našom farskom chráme polhodinu pred sv. omšou. Cez prvopiatkový týždeň spovedám v stredu a piatok od 16:30 do 18:00.