Vitajte

Posledná úprava:
June 14, 2018, 14:37

Vitajte

Na Filipínach zastrelili už tretieho katolíckeho kňaza za šesť mesiacov.

 

Neznámi ozbrojenci zastrelili v nedeľu večer v kaplnke na severe Filipín katolíckeho kňaza, ktorý sa pripravoval na odslúženie omše.

Ide už o tretieho zabitého katolíckeho kňaza v priebehu šiestich mesiacov, informovala v pondelok polícia.

Duchovný Richmond Nilo (44) bol za oltárom v kaplnke v meste Zaragoza, 96 kilometrov severne od Manily, keď ho zastrelili cez okno štyrmi výstrelmi neidentifikovaní ozbrojenci.

K útoku došlo takmer týždeň po tom, ako iného kňaza postrelili v meste Calamba v provincii Laguna, južne od Manily.

Nilo je tretím katolíckym kňazom zabitým na Filipínach od decembra 2017, uviedla Konferencia katolíckych biskupov Filipín (CBCP).

Policajný šéf Oscar Albayalde odsúdil tieto vraždy, ale zdôraznil, že tieto prípady spolu nesúvisia a nepredstavujú nejakú schému útokov na katolíckych kňazov na Filipínach.

Hovorca prezidenta Harry Roque povedal, že vláda vyjadruje „znepokojenie nad týmito vraždami“, pretože keď zabijete kňaza, „neporušujete len právo na život, ale aj právo na slobodu vierovyznania“.

Filipíny sú prevažne rímskokatolícka krajina – ku katolíckej viere sa tam hlási viac ako 80 percent zo 100 miliónov obyvateľov, dodáva agentúra DPA.

Byť soľou a svetlom pre druhých, bez toho, aby sme si pripisovali zásluhy. Toto je prosté každodenné svedectvo, „svätosť všedných dní“, ku ktorej je povolaný každý kresťan. Tieto myšlienky zdôraznil pápež František v utorkovej rannej homílii v Dome sv. Marty.

Tým najväčším svedectvom kresťana je darovať život tak, ako Ježiš Kristus – čiže mučeníctvo, pripomenul Svätý Otec. Je tu však aj iné  svedectvo – svedectvo všedných dní, ktoré sa začína ráno po prebudení a končí sa večer, keď sa ukladáme na spánok.
„Zdá sa to byť málo“, avšak Pán „prostredníctvom nášho mála koná zázraky, koná úžasné veci“, pripomenul pápež. Potrebujeme teda tento postoj pokory, ktorý spočíva v tom, aby sme sa snažili byť len soľou a svetlom:
„Byť soľou pre druhých, byť svetlom pre druhých, pretože soľ nedáva chuť sebe samej, vždy slúži druhým. Svetlo neosvecuje seba samé, vždy slúži iným. Byť soľou pre druhých. Je to tá štipka soli, ktorá pomáha jedlu, len štipka. V obchode sa soľ nepredáva na tony, ale v malých baleniach, a to stačí. A soľ sa nepýši sama sebou, pretože neslúži sebe. Vždy pomáha druhým – pomáha konzervovať veci, dodáva im chuť. Jednoduché svedectvo.“ 
Byť kresťanom všedných dní znamená byť ako svetlo, ktoré „je pre ľudí, je na to, aby nám pomohlo v hodinách temna“, pokračoval Svätý Otec:
„Pán nám hovorí takto: „Si soľou, si svetlom.“ – Nuž dobre, Pane, pritiahnem do kostola mnoho ľudí a vykonám to a to? Nie. Ale budeš konať tak, že keď to druhí uvidia, budú chváliť Otca. Nebude ti prisúdená ani žiadna zásluha. Keď jeme, nepovieme:
„Aká dobrá je tá soľ.“ Ale povieme: „Aké dobré cestoviny, aké dobré mäso, a podobne“. Nehovoríme: „Aká dobrá soľ.“ Keď ideme v noci domov, nehovoríme: „Aké dobré je to svetlo“. Nie, svetlo si neuvedomujeme, avšak žijeme s tým, ktoré nám svieti.
V tomto zmysle sme my kresťania anonymne uprostred života.“
„Nebuďme protagonistami v úsilí o zásluhy“, pripomenul v závere homílie pápež František s tým, že netreba konať ako ten farizej, ktorý vzdáva vďaky Pánovi, mysliac si, že je svätý:
„Peknou modlitbou pre nás všetkých by bolo položiť si na záver dňa otázku: „Bol som dnes soľou? Bol som dnes svetlom?“ Toto je svätosť v každodennosti. Nech nám Pán pomáha to pochopiť.“

 


 

 

Zdroj: tkkbs, postoj.sk


 

 

HORE nasledujúce »

Vytvoren pomocou CMSimple | ablna CMSimple-Styles | RKC F Sebechleby 2010 | Prihlásenie